Contacts
ekran kartı
Ekran kartları bilgisayarların çalışmasını sağlayan ana parçalardandır. Ekran kartı oyunlarda ekranın canlı görünmesini sağlar ve bilgisayarın işleyişinden sorumludur. Ekran kartının alt bileşenleri ise RAMDAC, VGA, BIOS, GPU ve ramdır. Bunlar ekran kartının daha iyi çalışması için vardır fakat bunlar olmadan da ekran kartı çalışabilir.

Ekran Kartının Önemi

Ekran kartları eğer bozuksa Bilecik ekran kartı tamiri ile ekranlar onarılmalıdır. Ekranlar onarıldıktan sonra ekran performansını arttıran farklı işlemler yapılabilir. İşlemlerini daha çok laptop üzerinden yapan kullanıcılar eğer bozuk bir ekran kartına sahipse Bilecik laptop ekran kartı tamiri yaptırabilir.

Ekran Kartının Performansı Nasıl Anlaşılır?

Ekran kartı görüntülerini RAMDAC’a yansıtacak şekilde ayarlar. Buradan aktarımın hızı ve performansı ölçülebilir. Ekran kartının çalışmasında görev alan VGA BIOS, ekran kartının çalışma süresini belirler. Ekran kartının uygun sürede çalışması ekran kartının performansı için önemlidir. Video RAM ise GPU’nun daha hızlı çalışmasını sağlar. Oyun oynamak için 2 GB kapasitesi olan ekran kartlarının kullanılması uygundur. Fakat yüksek beklentilere sahip kullanıcılar 8 GB kapasiteli ekran kartları kullanmalıdır. Ekran kartı performansının yükseltilmesi içinse ekran kartının bakımı yapılmalıdır. Kapasitenin üzerinde oyunlar oynanması da ekran kartlarını bozabilir. Bu yüzden ekran kartları kapasitelerine göre kullanılmalıdır. Ekran kartı bilgisayarların beyni olduğundan Bilecik ekran kartı arıza tespiti yapılmak zorundadır. Notebook kullanımını tercih edenlerse ekran kartlarının performanslarından şüphe ediyorlarsa Bilecik notebook ekran kartı tamiri yapmalıdır.

Ekran Kartı Çeşitleri

AMD ve Nvdia gibi firmalar ekran kartı üretimi konusunda öne çıkmaktadır. Grafik kartı güncellenmek istendiğinde ise ekran kartı çıkartılarak sisteme eklenmelidir. Ekran kartları harici ve dahili olmak üzere ikiye ayrılır. Dahili kartlar ise anakarta ya da işlemciye gömülüdür. Sonuç olarak ekran kartları kaliteli firmalardan sipariş edildiğinde ve bakımı yapıldığında uzun ömürlü olacaktır. Ekran kartları bilgisayarların çalışmasını sağlayan ana bileşendir. Ekran kartları bilgisayarın işlevlerini gerçekleştirir. Bilgisayarlarla ilgili temel görevlerin gerçekleşmesi için bile ekran kartlarına ihtiyaç duyulur. Ekran kartının yazılım ve donanım gibi işlevleri olduğundan ekran kartı bozulduğunda bilgisayar çalışamayacak hâle gelir. Ekran kartının kusursuz çalışmasını isteyen bireyler Bilecik ekran kartı chipset tamiri fiyatı performansıyla bilgisayarlarını daha iyi hâle getirebilir.

Sağlam Bir Ekran Kartında Bulunan Özellikler

Hızlı ekran kartları karmaşık görselleri bile hızlı bir şekilde üretir. Oyunların yüksek hızda oynatılması, video düzenleme işlemlerinin hızlı olması gibi şeyler ekran kartının hızlı olduğunu gösterir. Eğer ekran kartları çalışırken aşırı derece ses çıkartmıyorsa ve cihaz açıldığında herhangi bir duraksama olmuyorsa ekran kartı sağlıklı çalışıyor demektir. Ekran kartlarının türleri vardır fakat hepsi benzer şekilde çalışır. Örneğin laptop ekran kartları da diğer ekran kartlarına benzer fakat diğer ekran kartlarına göre daha sıkı ve yoğun yapıdadır. Sağlıklı çalışan laptop ekran kartlarında görüntü işleme ve görüntü işleme gerçekleşir.
Bozuk Ekran Kartları Nasıl Tamir Edilir?
Ekran kartları ile ilgili sorunlar tespit edilirken ilk olarak sürücüler kontrol edilir. Daha sonra fiziksel bağlantılar zncelenir ve temizlenir. Bir sonraki aşamada ekran kartı sıcaklığı kontrol edilir ve soğutma sisteminin değerlendirilmesi yapılır. Ekran kartı hataları tespit edildikten sonra onarım ve optimize gerçekleşir. Kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap veren Bilecik bilgisayar ekran kartı tamiri etkili yöntemlerle Bilecik ekran kartı chipset tamiri de yapmaktadır. Bunun yanında laptop ekran kartı onarımı hizmetinde ise GPU soketi sökülüp temizlenir ve altı ay garantisi vardır.
Ekran Kartları Olmadan Gerçekleşemeyecek Şeyler
Ekran kartları grafik işlemlerini ve görüntü çıkışlarını takip eder. Eğer ekran kartı çalışamaz durumda olursa oyunlar, grafikler, videolar basit renk ve şekiller olarak görünür. Ekran kartı olmadan gerçekleşemeyecek şeyler kısaca şu şekilde sıralanabilir; Ekran kartları olmadan görüntü monitöre gelemez. Bu da bilgisayarın kullanılamaz hâle gelmesi demektir. Bilgisayar işlemcisi ve diğer bileşenler ekran kartı olmadan geri bildirimde bulunamaz. Grafik kartları ile ilgili işlevler gerçekleşemez. Video düzenlemek ya da grafik tasarımları yapmak imkânsız hâle gelir. Bilgisayarlar düşük işlevlerde çalışmaya başlar. Uygulamalar kullanılırken grafik işleme özelliği neredeyse kullanılamaz. Grafik işleme görevi işlemciye devredilir. Bunun sonucu olarak işlemcinin yükü arttığı için genel sistem olumsuz etkilenebilir.